Rady a Tipy jak správně vybrat půjčku

Rady a Tipy na půjčku

Potřebujete si půjčit peníze, ale nevíte jaký typ půjčky si vybrat? Nevíte na co si dát při výběru půjčky pozor? Finanční trh s půjčkami (bankovními a nebankovními) je velmi složitý a nepřehledný pro žadatele, který se nevyzná v oblasti financí. Půjčka se často sjednává na dobu až 20 let, a proto by si měl žadatel o půjčku zodpovědně rozmyslet, u koho si půjčku sjedná.

Před tím, než podepíšete smlouvy, je nutné vědět nejdůležitější informace o půjčce, a to jaká je úroková sazba, doba splácení, výše RPSN, možnost předčasného splacení a výše sankcí s tím spojených, sankce za opožděné splátky a v neposlední řadě za jakých okolností může dojít k sesplatnění půjčky!

Jak si ale vybrat tu správnou půjčku dle parametrů
(úroků, RPSN, předčasného splacení a dalších skrytých parametrů)?
Zde uvádíme pár rad a tipů, jak minimalizovat rizika a jak si zodpovědně půjčit finance.

Jak vybrat seriózního poskytovatele

První co udělá asi každý žadatel o půjčku je, že se podívá na webové stránky daného poskytovatele, vyhledá, jestli poskytovatel nemá negativní recenze na internetu, jestli je poskytovatel půjčky známá firma, která je na trhu dlouho atd. Podle těchto kritérií se někteří žadatelé rozhodují. Je toto posouzení ale správné?

Zde malá rada, nad čím by se měl každý žadatel o půjčku zamyslet!

Žadatel by se měl vždy podívat na webové stránky firmy a podívat se, co firma nabízí. Co se týká negativní recenze na internetu, tak zde bych byl velmi opatrný! Na internetu existuje několik webových stránek, které inzerují takzvané „podvodné firmy“, mezi nimi jsou i poskytovatelé půjček a úvěrů atd.

Jsou firmy poskytující půjčky, které si za dobrou reklamu platí. V případě, že někdo (i jejich klient) napíše negativní recenzi na tuto firmu na internet, je správcem tohoto webu ihned negativní recenze smazána. Dobrá reklama, kterou si napíšou tyto firmy samy je samozřejmě na těchto webových stránkách ponechána!

V poslední době někteří neseriózní poskytovatelé začali psát negativní recenze na jiné poskytovatele s cílem je zdiskreditovat a přetáhnout tak potencionální klienty na svou stranu.

Na internetu také různé finanční weby radí, že nejbezpečnější je si půjčovat od bankovních společností a značkových nebankovních společností a ostatní společnosti jsou jen a pouze predátory atd. Nikdo ale nepíše, že právě i u těchto „bankovních a značkových“ společností končí většina jejich klientů ve spáru exekutorů.

Nikdy nedejte stoprocentně na reklamu, může být zavádějící! Pokud budete vybírat poskytovatele půjčky, vždy volte a porovnejte parametry poskytované půjčky

Žádné poplatky předem

 • Podmínky sesplatnění úvěru (tj. za jakých podmínek po Vás poskytovatel úvěru může požadovat úvěr splatit ihned – jestli po jedné, dvou, třech atd. nezaplacených splátkách)
 • Jak vysokou jednorázovou sankci budete muset zaplatit v případě sesplatnění úvěru
 • Jak vysoký úrok z prodlení popř. smluvní pokutu za každý den prodlení po sesplatnění úvěru budete muset zaplatit
 • Za jakých podmínek můžete úvěr předčasně doplatit
 • Možnost zaslání smlouvy před podpisem
 • Neplatit žádné poplatky předem!
 • Důležité je si vybrat poskytovatele, který nebere žádné poplatky předem ještě před uzavřením půjčky! Solidní poskytovatel nebere žádné poplatky předem za zpracování půjčky, za odhad nemovitosti atd.

  Poplatek ano, ale až po vyplacení půjčky. Poplatek za vyřízení, za smlouvy nebo vyplacení případných exekucí žadatele si solidní poskytovatel strhává až z vyplaceného úvěru.

  Pozor si musí dát žadatel o půjčku i na fintu některých firem, které se tváří, že poskytují finance. Po sepsání žádosti o půjčku s žadatelem, si firma nebere sice žádné poplatky, ale ve smlouvách mají skryté sankce za porušení nějakého ustanovení smlouvy. V konečné fázi klient nedostane žádné finance, ale firma začne vymáhat po klientovi nemalé pokuty, které končí exekucí.

  Bohužel takových firem, které praktikují tyto neférové až neetické praktiky je spousta a žadatel o půjčku musí být na pozoru! Tyto nekalé praktiky vrhají špatné světlo na solidní poskytovatele.

  Co mi hrozí, pokud zaplatím splátku později

  Neposuzovat půjčku jen podle úroků! U půjčky se v první řadě sice posuzuje úroková sazba, čím nižší úrok, tím nižší splátka půjčky. Často se ale zapomíná na to, co se stane, pokud žadatel zaplatí splátku později! Doba splatnosti půjčky může být i 20 let a po celou tuto dobu může nastat situace, kdy nebude mít žadatel na splátku (ztráta zaměstnání, nemoc, nečekané výdaje atd.). Některé firmy vám můžou sesplatnit půjčku v případě, když zaplatíte splátku o pár dní později, anebo vám dají vysokou pokutu!

  Možnost si přečíst smlouvy dopředu

  Seriózní poskytovatel zašle smlouvy dopředu žadateli. Žadatel má tak dostatek času si smlouvy o půjčce přečíst v klidu, porozumět smlouvě nebo popřípadě nechat smlouvy posoudit svým právníkem.

  Kolik zaplatíte v případě předčasného splacení úvěru

  Pokud si žadatel sjedná spotřebitelský úvěr, tak výši sankce za předčasné splacení určuje zákon.

  U ne-spotřebitelských úvěrů je výše závislá na společnosti poskytující půjčku nebo úvěr. Jsou společnosti, které v případě předčasného splacení půjčky požadují úroky za celé období poskytnutého úvěru, některé chtějí 70 nebo 50 procent budoucích úroků! O serióznosti takových firem se dá jenom spekulovat.

  You may also like...